ساخت کارخانه و تولید در عمان

ساخت کارخانه و تولید در عمان

۵
(۱)

با ساخت کارخانه و تولید در عمان آشنا هستید؟ یکی از فعال‌ترین کشورها در حوزه صنعت، عمان می‌باشد که تجارت‌های بسیار زیادی را با سایر کشورها داشته است. دولت عمان دروازه‌ای را بر روی کشورهای خاورمیانه گشوده تا عمان را به عنوان یک قطب فعال صنعتی بشناسند. اگر شما به عنوان یک سرمایه گذار قصد دارید که با کشور عمان تجارت کنید، می‌توانید روی ظرفیت فراوان‌ پارک‌ها و همچنین مناطق صنعتی عمان به صورت ویژه حساب کنید.

در دهه ۱۹۷۰ بود که مفهوم استفاده کردن از سرمایه‌های خارجی برای رسیدن به رشد و توسعه اقتصادی بسیار مورد توجه دولت عمان قرار گرفت.

این مقاله توسط گروه معماری معتمد و همکاران در مورد بررسی اهمیت تولید در کشور عمان ایجاد شده است. برای طراحی و ساخت کارخانه در عمان با گروه معماری معتمد و همکاران در ارتباط باشید. برای تماس با مشاورین ما اینجا را کلیک کنید.

تاسیس شهرک های صنعتی و تجاری در استان‌های مختلف عمان

در نتیجه این کار، مناطق آزاد تجاری عمان و چندین شهرک صنعتی و تجاری در استان‌های مختلف عمان تاسیس و افتتاح گردید. این شهرک‌ها به صورت عمده متشکل از واحدهای مختلف تولیدی می‌باشند که راه اندازی مشاغل در آن‌ها بسیار راحت‌تر از دیگر مناطق می‌باشد. در واقع تولید در عمان شامل مراحل مختلف و همچنین تولیدات مختلف بوده که همواره مورد توجه عده بسیار زیادی قرار گرفته است. نکته قابل ذکر این است که بخش بزرگی از درآمد کشور عمان و بیزینس در کشور عمان مربوط به همین تولیدات می‌باشد.

حتما تا اینجای مطلب کنجکاو شده‌اید بدانید که ساخت کارخانه و تولید در عمان شامل چه مواردی می‌شود؟ تولید در این کشور با چه مراحلی همراه می‌باشد؟ چه شهرک‌های صنعتی در این کشور احداث شده‌اند که تولیدات مهمی را انجام بدهند؟ اگر دوست دارید که پاسخ سوالات خود را بدانید و با محصولات تولیدی این کشور ثروتمند آشنا شوید به شما پیشنهاد می‌کنیم که تا پایان این مطلب را مطالعه کنید. در ادامه این متن می‌توانید بهترین پاسخ‌ها را برای سوالات خود پیرو این موضوع پیدا کنید.

شهرک‌های صنعتی در عمان

شهرک‌های صنعتی در عمان
شهرک‌های صنعتی در عمان

در کشور عمان شهرک‌های زیادی تاسیس شده‌اند که هر یک از آن‌ها تولیدات مختلفی را بر عهده گرفته‌اند‌. نکته قابل ذکر این است که در هر یک از این شهرک‌های صنعتی، تعداد زیادی کارخانه وجود دارد که وظیفه تولید در عمان را عهده ‌دار هستند. در ادامه برخی از شهرک‌های صنعتی در عمان را به شما معرفی می‌کنیم و توضیحاتی را در رابطه با آن‌ها به شما ارائه می‌دهیم.

شهرک صنعتی الرسیل

شهرک صنعتی الرسیل
شهرک صنعتی الرسیل

۱. شهرک صنعتی الرسیل: در این شهرک صنعتی شما می‌توانید نزدیک به ۲۵۹ کارخانه تولیدی را مشاهده کنید که در فاصله ۴۵ کیلومتری از شهر مسقط واقع شده است. افتتاح این شهرک مربوط به سال ۱۹۸۳ می‌باشد که در آن زمان فقط ۱۲ کارخانه در آن فعالیت کرده‌اند. از مهم‌ترین تولیدات در این شهرک می‌توان به این موارد اشاره کرد: مواد شیمیایی، باتری، برق و مصالح ساختمانی، کابل فیبر نوری، مواد غذایی، منسوجات، پوشاک، لوازم التحریر و رنگ. این شهرک تاثیر زیادی بر تولید در عمان دارد.

شهرک صنعتی صحار

شهرک صنعتی صحار
شهرک صنعتی صحار

۲. شهرک صنعتی صحار: در رابطه با این شهرک صنعتی باید به شما بگوییم که نزدیک به ۲۱ میلیون و ۶۰۰ متر مربع را پوشش می‌دهد. بخش قابل توجهی از این شهرک صنعتی برای سرمایه گذاری مجهز شده است. شهرک صنعتی صحار در ماه نوامبر و در سال ۱۹۹۲ در شهر مسقط افتتاح گردیده است. در نتیجه، دسترسی آسان به بازارهای داخلی و خارجی و نزدیکی به بندر صحار از ویژگی های اصلی این منطقه می‌باشد. از مهم‌ترین تولیدات در این شهرک سنگ مرمر، بازیافت کاغذ، مواد غذایی، مواد شوینده، چرم، مبلمان، خمیر دندان، نوشیدنی و بستنی، رزین‌ها، شیشه، میله‌های فولادی و روغن موتور می‌باشد.

مشاهده  کارآفرینی در عمان

شهرک صنعتی صور

شهرک صنعتی صور
شهرک صنعتی صور

۳. شهرک صنعتی صور: این شهرک بزرگ صنعتی نزدیک به ۲۳ سال پیش، در سال ۱۹۹۹ و در فاصله ۳۰۰ کیلومتری از شهر مسقط واقع شده است. این منطقه یکی از مهم‌ترین مناطقی به حساب می‌آید که دارای ذخایر طبیعی گاز می‌باشد و برای فعالیت شرکت‌های حیطه‌ی نفت و گاز، منطقه‌ای استراتژیک محسوب می‌شود. به این شکل که این شهرک صنعتی امروزه به سرعت در حال توسعه تخصص و مزیت رقابتی در زمینه گاز طبیعی و صنایع و خدمات مرتبط با آن است.

این شرکت در حال حاضر در زمینه نفت و گاز، سنگ‌های ساختمانی، صنایع چوب و تولید مصنوعات فعالیت‌های زیادی دارد. در واقع شهرک صنعتی صور یکی از شهرک های تاثیرگذار بر تولید در عمان به شمار می‌رود.

بهترین سرمایه گذاری در عمان چیست؟

سرمایه گذاری موفق در عمان
سرمایه گذاری موفق در عمان

شاید این سوال قدری عجیب باشد؛ اما در این رابطه باید به شما بگوییم که سرمایه گذاران زیادی قصد دارند که از طریق تولید و یا همان مشارکت در عمان برای خود درآمدزایی کنند. اما سوال اینجاست که در حال حاضر بهترین سرمایه گذاری در عمان چه محسوب می‌شود؟ در پاسخ به این سوال مهم باید به شما بگوییم که یکی از مهم‌ترین موارد سرمایه گذاری در این کشور که هیچ ارتباطی به تولید در عمان ندارد، خرید ملک و ثبت شرکت در عمان می‌باشد.

در این کشور به علت اینکه اقتصاد ثبات زیادی دارد و همچنین ارزش پولی بسیار بالایی را دارا می‌باشد‌، تولید و سرمایه گذاری بسیار حائز اهمیت است. همچنین در عمان نرخ گمرکی بسیار پایین بوده و تا ۱۰ سال معافیت مالیاتی به همراه خواهد داشت. تمامی این موارد تولید در عمان را به یکی از دغدغه‌های مهم در این کشور تبدیل کرده است. در صورتی که بتوانید در عمان محصولات مورد نیاز را تولید کنید، با استقبال و حمایت خوبی مواجه خواهید شد.

تولید نفت و گاز در کشور عمان

تولید نفت و گاز در کشور عمان
تولید نفت و گاز در کشور عمان

اگر شما با کشور عمان آشنا شده باشید حتما می‌دانید که بخش بزرگی از درآمد این کشور را نفت و گاز به خود اختصاص داده است. بد نیست بدانید که عمان یکی از بزرگ‌ترین تولید کنندگان و صادر کنندگان نفت و گاز به حساب می‌آید. بخش بزرگی از اقتصاد عمان و هزینه‌های بودجه‌ای دولت از همین راه تامین می‌شود. از جایی که این کشور وابستگی بالایی به نفت و گاز دارد، از این رو بخش بزرگی از تولیدات خود را به همین مسئله اختصاص داده است.

نکته جالبی که در رابطه تولید در عمان وجود دارد این است که حجم کل صادرات عمان در سال ۲۰۱۲، چیزی بالغ بر ۵۲.۰۴ میلیارد دلار و واردات این کشور حدود ۲۶.۴۹ میلیارد دلار اعلام شده است.

نکته قابل ذکر این است که عمان دارای بزرگ‌ترین ذخایر نفتی در بین کشورهای غیر عضو اوپک در خاورمیانه و ذخایر قابل توجه گاز است که آن را به یکی از صادر کننده‌های منطقه‌ای در این بخش تبدیل کرده است. طبق آخرین آماری که سال‌ها پیش از تولید در عمان منتشر شده است روزانه نزدیک به ۸۸۹ هزار بشکه از مایعات نفتی و همچنین ۸۸۶ هزار بشکه مربوط به نفت خام از این کشور به سایر کشورها صادر می‌شود.

از آن‌جایی که عمان با سراسر کشورهای دنیا رابطه خوبی دارد، به راحتی تولیدات خود را به این کشورها صادر می‌کند و از این طریق درآمد زیادی را به خود اختصاص می‌دهد. به همین دلیل است که مهم ترین تولید در عمان مربوط به نفت و گاز است.

مشاهده  عمان، مقصدی جذاب برای استارت‌آپ‌ها

سرانه تولید ناخالص داخلی عمان

سرانه تولید ناخالص داخلی عمان
سرانه تولید ناخالص داخلی عمان

برای برنامه ریزی ساخت کارخانه و تولید در عمان سوالات زیادی در رابطه با نرخ تولید ناخالص داخلی در عمان وجود دارد. در این قسمت به این سوالات پاسخ داده می‌شود. براساس آمارهای صندوق بین‌ المللی پول، سرانه تولید ناخالص داخلی عمان در سال ۲۰۱۶ حدود ۱۶ هزار دلار بوده است‌. این آمار نسبت به سال‌های گذشته در سطح بسیار پایینی قرار گرفته است. با این حال پیش‌ بینی شده بود که از سال ۲۰۱۷ تا سال ۲۰۲۲ سرانه تولید ناخالص داخلی (GDP) کشور عمان رشد اسمی متوسط ۱.۷ درصدی را تجربه خواهد کرد.

البته لازم به ذکر است که تا حدودی هم این اتفاق افتاد‌. جالب است بدانید که دولت عمان در برنامه‌های خود توجه ویژه‌ای به خدمات داشته است که موجب شده در سال ۲۰۱۵ ارزش افزوده بخش خدمات در کشور عمان حتی از بخش نفتی نیز بالاتر برود‌. این موضوع تولید در عمان را با رشد قابل توجهی همراه کرد.

سایر تولیدات در کشور عمان

سایر تولیدات در کشور عماندر دیگر قسمت‌های این متن اشاره کردیم که بخش بزرگی از درآمدها و اقتصاد در کشور عمان به تولیدات نفتی مربوط می‌شود. البته نمی‌توان غافل شد که این کشور تولیدات دیگری را نیز دارا می‌باشد. به عنوان مثال منابع کشاورزی و صنعتی تنها یک درصد از درآمدهای صادراتی عمان را در بر می‌گیرد، اما تنوع درآمدی یکی از اولویت‌های مهم دولت عمان است. بیشترین محصولات کشاورزی که در این کشور وجود دارد خرما، لیموترش، حبوبات و سبزیجات است.

اما با توجه به مساحت یک درصدی زیر کشت اراضی، عمان همچنان یک وارد کننده تمام عیار محصولات غذایی به حساب می‌آید. علاوه بر این موضوع باید اضافه کنیم که عمان دارای ذخایر نفتی اثبات شده نفت به میزان ۵/۵ میلیارد بشکه می‌باشد که این کشور را در رتبه بیست و چهارم دربین کشورهای نفت خیز جهان قرار می‌دهد. جالب است بدانید که عمان تولیدات دیگری نیز دارد. از دیگر تولیدات مربوط به این کشور منابع معدنی می‌باشد که در این قسمت به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

  • کرومیت
  • دولومیت
  • روی
  • سنگ آهک
  • سنگ گچ
  • سیلیکون
  • مس
  • طلا
  • کبالت
  • آهن

شرکت‌های صنعتی صحار، صور، نزوی، و بریمی منابع لازم را برای گسترش صنایع تامین می‌کنند. برای ساخت کارخانه و تولید در عمان تامین گازطبیعی برای شرکت‌های صنعتی صحار و صلاله درگسترش صنایع متکی به منابع عظیم انرژی بسیار مؤثر است. جالب است بدانید که کشور عمان در زمینه سلامت نیز به صورت گسترده فعالیت می‌کند. به عنوان مثال شهرک صنعتی سمائل که در فاصله ۴۵ کیلومتری از شهر مسقط واقع شده است در سال‌های اخیر پیشرفت‌های بسیار زیادی کرده‌‌. این شهرک صنعتی که یکی از بزرگ‌ترین شهرک‌های صنعتی در عمان به حساب می‌آید در زمینه پزشکی بسیار فعال است.

از سوی دیگر شهرک صنعتی نزوا که در سال ۱۹۹۴ تاسیس شده است نیز در زمینه پزشکی به صورت گسترده فعالیت می‌کند. همچنین این شهرک صنعتی در بسته بندی مواد غذایی نیز بسیار فعال می‌باشد. از دیگر تولیدات مربوط به این شهرک صنعتی می‌توان به سرامیک نیز اشاره کرد. در حال حاضر شهرک صنعتی نیزوا با مساحتی بالغ بر ۳.۹ میلیون متر مربع محل استقرار بیش از ۹۶ واحد تولیدی می‌باشد. نظر شما در رابطه با تولید در عمان چیست؟

منبع: osabt.com

مطالب این صفحه مفید بودند؟

به ما امتیاز بدهید!

Average rating ۵ / ۵. Vote count: ۱

برای امتیازدهی اولین باشید!

موضوع قبلی
تولید در کشور عمان بسیار مهم است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

نمونه پروژه های شرکت ما در طراحی و ساخت کارخانه

برای دریافت مشاوره طراحی و ساخت کارخانه مدرن خود، اکنون تماس بگیرید.