۰
(۰)

مصالح و متریالهای تولیدی دنیای امروز، مرزها و محدودیتها را پشت سر گذاشته ، و گاه تضاد ها را در هم می آمیزد . زمانیکه مهندس جوان ۲۷ ساله مجارستانی ایده ی ساخت بتنی با قابلیت عبور نور را در سر می پروراند ، شاید فکرش را هم نمی کرد که خالق یکی از جذابترین متریال های عصر خود باشد و بزرگترین کمپانی های تولید مصالح برای شکار بازار آن ، با یکدیگر به رقابت بپردازند . آرن سلونزی در سال ۲۰۰۴ با ترکیب فیبر نوری و بتن معمولی قادر به ابداع لایتراکن ( Litracon ) یا بتن شفاف شد . بتنی که اگر شیء ای در سمت تابیدن نور جلویش قرار بگیرد ، سایه اش از طرف دیگر متریال پیدا می شود ، چیزی که تصورش هم تا قبل از خلق آن عجیب و نشدنی بود .

ساختار

لایتراکن از ترکیب ۴% فیبر نوری و ۹۶% بتن معمولی ساخته شده است . رشته های فیبر نوری بواسطه کوچک بودنشان با بتن بصورت کاملا همگن ترکیب شده و ساختار یکسانی ایجاد بوجود آورده اند . چیدمان فیبرهای نوری در زوایای نزدیک به عمود بر سطوح خارجی لایتراکن موجب عبور نور تا چندین متر( حدود ۲۰متر ) از ضخامت متریال بدون کاهش انرژی آن گردیده است . دانسیته ۲۱۰۰-۲۴۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب ، لایتراکن را دارای مقاومت فشاری ۵۰ نیوتن بر میلی متر مربع و مقاومت کششی ۷ نیوتن بر میلی متر مربع کرده است . ضمنا لایتراکن را بدون ایجاد خللی در شفاف بودنش می توان با عبور شیارهای جهت قرارگیری افقی و عمودی میلگرد مسلح نمود .

ویژگیها

عبور نور تا ضخامت چندین متر در لایتراکن بدون ایجاد تغییر در طیف رنگ ، ویژگی منحصر بفرد این متریال زیباست . از لایتراکن بعنوان عنصر سازه ای و باربر تا دیوار با ضخامت ۲ متر ، نیز می توان استفاده کرد . از محاسن این متریال صرفه جویی در مصرف برق ، با استفاده از آن در فضاهایی است که احتیاج به نور مستقیم ندارند .

 

کاربرد لایتراکن

الف) دیوار های جدا کننده باربر و دکوراتیو :

از لایتراکن در ساخت دیوارهای داخلی و خارجی ساختمان می توان استفاده کرد که بیشترین میزان کاربرد آن است . در خصوص استفاده آن در دیوار خارجی بهتر است کشیدگی دیوار شرقی غربی باشد تا حین طلوع و غروب خورشید با کاهش زاویه نور، حداکثر نور را به داخل هدایت کند.

در تیغه های جدا کننده داخلی نیز وجوح اصلی و جداره های جانبی دیوار قادر به عبور نور خواهند بود .

ب) کف پوش های شفاف :

قطعا عبور نور در طبقات از طریق کف ، بسیار هیجان انگیز است که توسط کفپوشهای ساخته شده از لایتراکن میسر است .

ج) طراحی های دکوراتیو :

از لایتراکن برای پوشش روی نورپردازی و استفاده در قالب های لایت باکس های تزیینی استفاده می شود . تضاد روشنی نور و سختی بتن سوژه هنرمندان بسیاری در ایجاد عناصر و مصنوعات مفهومی و هنری از لایتراکن بوده است .

محصولات لایتراکن

الف ) چراغ:

در این روشنایی های زیبا ، منبع نور درون مجموعه ای از بلوکهای لایتراکن قرار گرفته و نور با عبور از آنها ساطع می شود .

ب) کاشی:

کاشی های لایتراکن حاوی ۵۰% فیبر نوری با توزیع یکسان و یکنواخت است . این محصول از چیدمان لایه های الیاف نوری و بتن روی هم ، و برش در قطعات کاشی ساخته می شود . کاشی لایتراکن بواسطه داشتن شفافیت ، دوام و قدرت توزیع بار ، محصولی کاربردی و زیبا جهت پوشش فضاهای مختلف است .

گروه معماری معتمد و همکاران در مسیر طراحی و اجرای به روز پروژه های خود، سعی بر معرفی و بکارگیری جدیدترین متریالهای شناخته شده دنیا همچون لایتراکون دارد.

 

مطالب این صفحه مفید بودند؟

به ما امتیاز بدهید!

Average rating ۰ / ۵. Vote count: ۰

برای امتیازدهی اولین باشید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست